Czytelnia

Koronawirus – jak radzić sobie z lękiem w czasach pandemii?

Koronawirus – jak radzić sobie z lękiem w czasach pandemii?

14 . mar 2020 | by Aleksandra Kral

Obecna sytuacja na świecie jest zaskoczeniem dla każdego z nas. Większość osób nie przeżyła jeszcze nic podobnego, więc tym bardziej zrozumiałe są ich obawy i niepewność. Lubimy wiedzieć co nas czeka. Mieć wszystko pod kontrolą, móc planować na przyszłość. Lubimy, gdy to, co się dzieje jest przewidywalne. Trudno tak mówić o aktualnej sytuacji. Koronawirus zaskoczył nawet najwybitniejszych specjalistów. Tym bardziej jest to dla nas trudne i może być przyczyną lęku. Jak sobie z nim radzić?

Zaakceptuj swój stan.

Możesz teraz odczuwać lęk, niepokój. Zastanów się nad jego źródłem. Co tak naprawdę go wywołuje, czego się obawiasz. Czy jest coś, co twój lęk obniża, a co go nasila. Kiedy zweryfikujesz, co najbardziej cię niepokoi, możesz zastanowić się, co z tym zrobić. To zrozumiałe, że sytuacja jest dla ciebie trudna, ale zamiast niepotrzebnie podnosić sobie poziom lęku przez wyobrażanie czy przewidywanie katastrofy, możesz skupić się na faktach. Możesz pomyśleć, co jesteś w stanie zrobić jako jednostka, aby pomóc sobie i innym ludziom w uchronieniu się przed wirusem. Być może znasz sąsiada, który jest w podeszłym wieku i mógłbyś zrobić mu zakupy. Może telefon do bliskiej osoby spowoduje, że poczuje się ona bezpieczniej wiedząc, że wzajemnie się wspieracie. 

Rozmawiaj.

Rozmawiaj o swoich obawach, o tym, co w obecnym czasie sprawia ci największą trudność. Dziel się z innymi tym, co myślisz, wymieniaj informacje. Wszyscy jesteśmy w tym razem i wzajemnie możemy się uspokajać, rozładowywać rosnące napięcie.

Znajdź coś, co sprawia ci radość.

Czas izolacji w domu wykorzystaj na to, na co zwykle brakuje ci czasu. Czytanie książek, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, być może kursy online, czy zabawy z dzieckiem, wszystko to, co sprawia, że poprawia ci się nastrój. Wysypiaj się, dobrze się odżywiaj, wypocznij, zregeneruj organizm, to wzmocni twoją odporność.

Zadbaj o odrobinę przestrzeni.

Zaplanuj, jak będzie wyglądało dzielenie wspólnej przestrzeni z domownikami. Na codzień pewnie nie przebywacie ze sobą non-stop. Teraz w okresie, gdy pozostanie w domu jest tak ważne, musicie ustalić zasady, aby każdy miał możliwość wykorzystania odrobiny przestrzeni tylko dla siebie. Zadbaj o to, aby zapewnić sobie i bliskim komfort.

Nie przesadzaj z informacjami.

Nie oglądaj w kółko programów informacyjnych. To ważne, aby być na bieżąco z najnowszymi zaleceniami, ale niekoniecznie musisz stale śledzić statystyki. Liczby działają na wyobraźnię i potęgują strach. Ustal więc z domownikami ograniczony czas na dostęp do sprawdzonego źródła informacji. Pamiętaj, że niektóre dostępne w internecie artykuły mają za zadanie wzbudzić sensację i mogą być nieprawdziwe.


Czujesz lęk? Daj sobie pomóc!

Do góry